Vážení přátelé. Pokud jste se dívali na utkání pátého kola Synot ligy mezi Viktorií Plzeň a Slavií Praha, určitě jste zaznamenali moment, kdy slávista Nitrianský zahrál rukou. Sudí Zelinka posoudil tuto situaci tak, že odpískal přímý volný kop. Podle záběrů České televize však bylo vidět, že hráč sešívaného souboru zahrál rukou ve vápně. Tedy měla se pískat penalta. Nebudu posuzovat jaký to mělo vliv na další vývoj utkání, to si každý může udělat sám. Předpokládám, že kdokoli z nás je trenér, rozhodčí, fanoušek. Prostě všichni tomu beze zbytku rozumíme.
Posuzování hry rukou je v gesci pravidla XII. Pravidel fotbalu a je to hodně ošemetná záležitost. Koneckonců, ani gól Petra Švancary v souboji Příbramí s Boheminas se nevyhnul diskuzi o jeho platnosti. Řeknu vám, že celé pravidlo XII. s názvem Zakázaná hra a nesportovní chování je takřka stěžejním pravidlem fotbalu jako takového. Samozřejmě spolu s pravidlem XI., které popisuje ofsajd. Ovšem o ofsajdu si napíšeme něco příště.
A co tedy vlastně to pravidlo XII. říká? Můžete si to přečíst. Mějte na paměti, že to co čtete musí rozhodčí aplikovat do praxe v utkání a má na to zlomek vteřiny. Mnohdy rozhoduje jeho postavení na hrací ploše, v zorném úhlu se pohybují hráči, je potřeba mít oční kontakt s asistentem… Upozorňuji, že sudí nemá možnost opakovaného záběru nebo rozboru z několika kamer. Prostě není to žádná pr.el.
Za zakázaný způsob hry se považuje, jestliže hráč (kromě brankáře ve vlastním pokutovém území) zahraje – podle názoru rozhodčího úmyslně – míč rukou nebo se rukou míče dotkne; za „ruku“ se přitom považuje paže od ramene až k prstům. Za porušení pravidla se rovněž považuje zahrání míče rukou z nedbalosti, neopatrnosti nebo nedostatečné předvídavosti následků boje o míč; obecně se má za to, že hráč hraje rukou vědomě, jde-li „ruka k míči“.
Aby při posuzování hry rukou v pokutovém území nedocházelo k závažným přehmatům doporučuje se, aby rozhodčí v případě, že má pochybnosti o tom, zda bránící nebo útočící hráč zahrál rukou skutečně „úmyslně“, rozhodl ve prospěch bránícího družstva.
Za úmyslnou hru rukou je třeba považovat, jestliže hráč zadržením nebo zahráním míče rukou získá pro sebe nebo pro své družstvo výhodu.
- roztáhne paže, aby soupeři zmenšil střelecký úhel a míč se zastaví o jeho ruku, nebo
- pohybem lokte ruky, která je jinak těsně u těla, zahraje míčem, nebo
- chce skluzem vypíchnout míč soupeři od nohy a přitom zahraje míč rukou, nebo
- ve výskoku odhlavičkuje míč přímo na svoji ruku, kterou nemá u těla, nebo
- při odkopu míče si nastřelí míč na ruku, nebo
- při pokusu o odkop mine míč a místo nohou ho zahraje rukou.POZOR – dovolím si doplnit tyto pasáže o malinké doplnění. Rozhodčí musí při tomto posuzování, zda se jednalo o úmyslnou hru rukou, posoudit např. i tyto aspekty :
- zda se jednalo o pohyb ruky k míči nebo pohyb míče k ruce,
- zda ruka hráče byla v přirozené poloze odpovídající pohybu hráče,
- zda se hráč snaží předejít tomu, aby se míč dotkl jeho ruky,
- zda hráč měl možnost kontaktu ruky a míče předejít,
- zda nepoužil ruky nebo paže k úmyslnému zahrání míčem
Naopak rozhodčí musí posoudit hru rukou jako přestupek, když :
- je jasné, že hráč zahrál rukou míč úmyslně, nebo
- hráč ve hře pohyboval rukama s rizikem, že zasáhne míč rukou a následně se tak stalo
Za porušení pravidla rozhodčí nebude považovat ty situace, v nichž např.:
- míč je nastřelen na ruku, kterou má hráč u těla, nebo
- hráč po souboji o míč upadne na míč nebo se po pádu nechtěně dotkne míče rukou, nebo
- hráč se po pádu na zem snaží vstát, přitom se rukou opře o zem a míč se zastaví o jeho ruku, nebo
- hráč si instinktivně a reflexivním pohybem chrání před prudce vystřeleným míčem choulostivou část těla, např. obličej, genitálie, ale i hrudník apod., nebo
- se míč odrazí od ramena hráče.
Samozřejmě, že nedílnou součástí fotbalu jsou tzv. osobní tresty (ŽK, ČK). Některé z nich jsou taxativní, což znamená, že je sudí musí v určitých situacích udělit. Výjimkou z těchto ustanovení nejsou ani situace, které přímo nebo nepřímo souvisí se situacemi kolem pokutového kopu.
Rozhodčí při nařízení herního trestu (PVK, PK) navíc hráče napomene – udělí mu osobní trest ŽK, když ten se chová nesportovně tak, že zahraje zakázaným způsobem rukou a tím :
- zastaví soupeři slibně se rozvíjející útočnou akci
- se snaží získat výhodu slibné akce
- sa snaží dosáhnout branku do soupeřovy branky
- soustavně porušuje pravidla.
Rozhodčí při nařízení herního trestu (PVK, PK) navíc hráče vyloučí – udělí mu osobní trest ČK, když ten :
- zakázanou hrou rukou zmaří soupeři vyloženou brankovou příležitost, nebo
- zakázanou hrou rukou zabrání přímého dosažení soupeřovy branky
Dočetli jste až sem? Klobouk dolů. Posuďte sami, zda to je nebo není jednoduché. No a kdyby už nic, tak si dejte odpověď na otázku, z kterého filmu je tato hláška.: „…..pane učiteli, že když je ruka nastřelená, tak se nekope desítka. Je-li ruka nastřelena, tak v žádném případě“.