ady

Běh není věda II.

Vážení přátelé
Budeme lehce pokračovat v psaní o fenoménu dnešní doby. O běhání. Je to jednoduché, lehké, přirozené, v podstatě to nic nestojí. Naopak, co do toho vložíme, dostaneme zpátky v daleko větší míře. Řečeno ekonomikou dnešní doby, vklad se nám zhodnotí, mnohonásobně.
Aby běh měl nějaký smysl a formu účinku, je potřeba si uvědomit, co od něj očekáváme. Někdo chce spravit postavu, někdo dát pryč nějaké to kilo a někdo nabrat fyzickou kondici. Jsou však mezi námi i takoví, kteří neskrývají závodní ambice. Pokud bych měl sebe někam zařadit, dal bych si od každého trošku. Tedy až na ty ambice závodního charakteru. Já jsem spíš sběratel zážitků.
Jsou určité principy, které je potřeba pro zdárný průběh tréninku dodržet. Když už nic, tak alespoň proto, aby se předešlo případným zraněním. K mé škodě se musím přiznat, že k tomuto poznání dospívám s určitým zpožděním. Navíc už s křížkem po funuse. Ovšem to neznamená, že se stejných chyb jako já, musíte dopouštět i Vy. Naopak, je třeba se těchto blbostí vyvarovat. Nejlepší léčbou je prevence.  Je to otřepaná fráze, ale pravdivá.
Když si chcete postavit dům, taky nezačnete hned krovy a pokládat střešní krytinu. Musíte udělat nejdříve základy a teprve na nich budovat a stavět. Ovšem než se k těm základům dostanete, musíte zahájit nějaké přípravné práce.  Až dostavíte, máte zase nějaké ukončovací práce, třeba úpravu terénu. Na závěr sklidíte plody své práce tím, že všichni chodí k vašemu domu obdivovat zahrádku a skalku, kterou jste vyšperkovali potůčkem.
S běháním a nabíráním fyzické kondice to je dle mých zkušeností na vlastní kůži hodně podobné.  Pokud začnete rovnou bez přípravy sprintovat, může se lehce stát, že si urvete sval. Pokud to nějak dáte, ujišťuji Vás, že toho moc uběhnout nedokážete. Jednak to člověka odradí a náprava, čili návrat po zranění může trvat dlouhou dobu.  Může se Vám stát, že se „zaneřádíte“ několikanásobným přírůstkem kilogramů navíc. Věřte, že pak to bolí daleko víc, než kdykoli předtím.
Určitě jste už slyšeli o termínech jako běžecký deník, tréninkový plán, strečink, tepová frekvence, aerobní práh, anaerobní práh, laktátová křivka, kyselina mléčná, kyslíkový dluh, regenerace.  Určitě ano, o tom vůbec nepochybuji. Že to jsou moc odborné výrazy, jejichž význam není potřeba znát? Možná je a možná není. To plně koresponduje s tím, co jsem psal už na začátku. Odvíjí se to od toho, co vlastně od běhání očekáváme a jak moc to myslíme vážně. Jinak řečeno, jaký vklad míníme do banku vložit a jaké očekáváme zhodnocení.
Ovšem o tom až zase někdy příště.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>